"Czytanie książek
to najpiękniejsza zabawa
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

(Wisława Szymborska)

Biblioteka zaprasza do wspólnej zabawy i odkrywania świata!

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

nieczynne

GALERIA BIBLIOTEKI

NIE BÓJ SIĘ! -
W BIBLIOTECE - NIE STAWIAMY STOPNI I DO NICZEGO NIE ZMUSZAMY

Czytelnik ma prawo:

• do nieczytania,
  • do opuszczania stron,
  • do niekończenia książki,
  • do czytania byle czego,
  • do czytania byle gdzie,
  • do czytania raz tego, raz owego,
  • do ponownego przeczytania,
  • do czytania na głos,
  • do niemówienia o lekturze,
  • do zatopienia się w lekturze.

(Dziesięć praw czytelnika wg Daniela Penacca
                                                     "Jak powieść")

Siedemnaście zalet książki dla dzieci (wg Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej)

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
  3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie , technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  8. Książka uczy nas estetyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
  10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązania konfliktów niż przemoc.
  11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
  13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
  14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia.
  15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost pomiędzy pokoleniami.
  16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
  17. Literatura dziecięca wzbogaca literaturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom…Literaturę dziecięcą można również eksportować, przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

POKAŻ SIĘ W BIBLIOTECE!

W bibliotece chętnie Cię widzimy. W bibliotece możesz:

- czytać czasopisma

- czytać książki

- mieć spokój

- myśleć

- wyszukiwać informacje

- wybierać i wypożyczać książki

- korzystać z komputera

- odrabiać zadania domowe

- brać udział w konkursach i imprezach czytelniczych

- brać udział w spotkaniach koła bibliotecznego