Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się do zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego akcji Narodowe Czytanie.

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie kultury narodowej i zachęcanie Polaków do częstszego  sięgania po książki. W tym roku odbyła się już piąta edycja wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Założeniem tegorocznej akcji było przybliżenie Polakom Quo vadis  Henryka Sienkiewicza.

Chociaż ogólnopolska akcja miała miejsce w sobotę 3 września, w naszej szkole trwała ponad  dwa tygodnie. Na godzinach wychowawczych klasy gimnazjalne spotykały się w bibliotece i słuchały fragmentów relacji z warszawskiego Ogrodu Saskiego, gdzie odbywało się publiczne czytanie „Quo vadis” zainaugurowane przez obecną Parę Prezydencką. Wspólne czytanie w bibliotece poprzedzono wysłuchaniem piosenki „Quo vadis Domine?” , której towarzyszyły obrazy z dziejów Polski. Nawiązano do sierpniowo – wrześniowych rocznic oraz aktualnych wydarzeń w Europie. Do wspólnego czytania lektury wybrano fragmenty opisujące walkę Ursusa z turem oraz spotkanie Piotra z Chrystusem na drodze appijskiej.

Słowa „Dokąd zmierzasz?” mogą być kierowane do każdego z bohaterów powieści, ale takie samo pytanie można  również zadać całemu światu, cywilizacji, kulturze europejskiej, gdyż nadal pozostaje aktualne.

Spotkania w bibliotece miały zmotywować uczniów  do czytania książek historycznych oraz zmusić do refleksji nad sensem życia i indywidualną  hierarchią wartości - Quo vadis?  ( Moniko, Jacku, Bartku, Agato, Magdo …)