Co było na początku? Próbą znalezienia odpowiedzi na to pytanie są mity. Uczniowie radzionkowskich szkół postanowili zmierzyć się z zadaniem zaprezentowania na scenie spektaklu opartego właśnie na tych pradawnych opowieściach.

Wspólnie ze swoimi opiekunami wzięli udział w pierwszej edycji międzyszkolnego projektu „Lektury na szkolnej scenie”. Wyjątkowość tego przedsięwzięcia polega na tym, że zamiast rywalizacji wybraliśmy współpracę, a wspólne działanie dało nam wszystkim dużo radości i ogromną satysfakcję.

Premiera spektaklu odbyła się 16 maja na scenie CK Karolinka. Najpierw byliśmy świadkami początku istnienia. Przewodniczka po świecie mitów przekazała ogień przedstawicielce powstającej ludzkości. Później zobaczyliśmy taneczną, ognistą, żywiołową opowieść o Prometeuszu, Epimeteuszu i puszce Pandory przygotowaną przez uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Zamkowej Szkoły”. Przedstawili oni także współczesnych Prometeuszy - ludzi, którzy poświęcają siebie dla dobra innych. O tych pięknych ludziach zaśpiewali też przejmującą piosenkę.

Szkole Mistrzostwa Sportowego przypadł w udziale mit o gadatliwym Syzyfie i jego sprytnej żonie. Grecki chór trzech młodzieńców przeniósł nas do Koryntu i na Olimp, gdzie mogliśmy być świadkami uczty olimpijskich bogów, śmierci Syzyfa i jego późniejszych losów aż do kary wyznaczonej przez Zeusa - „syzyfowej pracy”. Szczególnym uznaniem widzów cieszył się moment związania i wyniesienia do piwnicy Tanatosa – bożka śmierci.

Dwa kolejne przedstawienia to połączenie gry aktorskiej z inscenizacją kukiełkową. Mit o Ariadnie, Tezeuszu i Minotaurze przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Pomysłowo wykorzystano połączenie współczesnego świata wiedzy internetowej z baśniową atmosferą pałacu Pazyfae i Minosa.

W tej samej scenerii odbyła się lalkowa interpretacja opowieści o Dedalu i Ikarze przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Brawurowy lot Ikara przy świetle wschodzącego słońca, zakończony spektakularnym upadkiem poruszył publiczność :).

Na zakończenie wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 i bohaterami mitu o Orfeuszu i ukąszonej przez węża Eurydyce przenieśliśmy się do Hadesu, w którym główny bohater swoją muzyką uśpił trójgłowego Cerbera, zaczarował Charona, zdołał obudzić samego Hadesa i wzruszyć Persefonę. Wszyscy wiemy, że niewiele brakowało, aby udało mu się wyprowadzić Eurydykę z królestwa śmierci, ale dręczące ją Zaświatory – pomocnicy śmierci - wyrwały ją z rąk Hermesa i  śmierci nie udało się wtedy pokonać.

Każdy z mitologicznych bohaterów ma nas nauczyć czegoś ważnego, podobnie jak wszystko, co spotyka nas w życiu. Takie było przesłanie tegorocznej, mitologicznej sztuki.    Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji naszego projektu, szczególnie Aktorom, Pomocnikom, ich Rodzicom i Nauczycielom, bo bez ich zaangażowania nic by się nie udało; dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom CK Karolinka za wsparcie i umożliwienie zaprezentowania spektaklu na profesjonalnej scenie; dziękujemy Dyrektorom naszych szkół za motywowanie do działania w trudniejszych momentach; Widzom za życzliwe przyjęcie i wszystkim, którzy wierzyli, że uda nam się zrealizować nasz pomysł. Mamy nadzieję, że tegoroczny spektakl to pierwsza edycja corocznego wspólnego projektu „Lektury na szkolnej scenie”. Zapraszamy za rok.

Aleksandra Czmok, Anna Golus, Anna Pawlica, Karina Walocha