Autyzm

Coraz częściej słyszymy o tym dziwnym wciąż zjawisku, które nie jest chorobą ale zaburzeniem rozpoznawalnym już we wczesnym dzieciństwie. Oznacza to, że cały rozwój osoby autystycznej jest inny od „normalnych” ludzi. Mówiąc prościej: autyzm oznacza, że mózg pracuje w nieszablonowy, wyjątkowy sposób.

Tacy ludzie mają bardzo różne nasilenie  zachowań i cech wynikających ze spektrum autyzmu.

Osoby z tym zaburzeniem nietypowo odbierają świat, inaczej niż my przetwarzają bodźce które płyną do mózgu ze zmysłów (słuch, smak, dotyk) . Może to oznaczać, że niektóre zwyczajne dźwięki stają się zbyt głośne, a mocny dotyk ledwo zauważalny.

Często autyzm jest nazywany dolegliwością geniuszy, ponieważ osoby z tym zaburzeniem mają doskonałą pamięć i często są skupione na swojej pasji, nawet kosztem innych zajęć. Do znanych osób ze spektrum autyzmu zostali zaliczeni: malarz- V. Van Gogh, wynalazca- T. Edison, kompozytor- W. A. Mozart, aktor- Anthony Hopkins, piosenkarz- J. Bieber, reżyser- A. Hitchcock, twórca Microsoftu- Bill Gates, no i piłkarz- Lionel Messi. Ci ludzie niewątpliwie osiągnęli bardzo wiele w swoich dziedzinach.

2 kwietnia na całym świecie obchodzono Dzień Świadomości Autyzmu. Nie jest to data przypadkowa, bowiem w tym dniu urodził się również znany wszystkim dzieciom pisarz J. Ch. Andersen, u którego także zdiagnozowano autyzm.

W dniu dzisiejszym nasza szkoła również włączyła się w akcję. Na znak solidarności z osobami z autyzmem, uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W klasach zorganizowano zajęcia poświęcone tej tematyce, odbyła się projekcja filmu dla odpowiednich grup wiekowych. Dzieci wzięły udział w zabawach sensorycznych, dzięki którym mogły doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.

Najważniejsze, czego się nauczyliśmy to  fakt, że miłość, akceptacja i tolerancja to najlepsza terapia, jaką możemy podarować osobom z autyzmem.

A także ludziom z Zespołem Downa.