STRONA GŁÓWNA

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

 

  • Witaj szkoło
  • Klasy z rozszezonym jezykiem angielskim
  • Nauka plywania i jazdy na nartach

          Wszystkich Świętych, Zaduszki to święta, które mają w naszej kulturze szczególne miejsce. Pamięć o zmarłych- tych oficjalnie uznanych za świętych, ale również tych bliskich naszemu sercu- jest w tym czasie najsilniejsza. Jeździmy na cmentarze, ozdabiamy groby, zapalamy znicze jako wyraz naszego szacunku dla nich.

Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

            Uczniowie z naszej szkoły od lat w tym szczególnym czasie wychodzą z wychowawcami na nasz parafialny cmentarz, na którym znajdują się szczególne mogiły. Tuż po wejściu z lewej strony znajduje się grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający bohaterskich mieszkańców Rojcy, którzy walczyli za Ojczyznę w czasie Powstań Śląskich i II wojny światowej.

Nieco dalej- w głębi nekropolii- została umieszczona Kwatera Żołnierzy Armii Czerwonej.  Spoczywają w niej szczątki szczątki radzieckich żołnierzy i jeńców wojennych, którzy zmarli lub zginęli w czasie ostatniej- okrutnej- wojny na terenie Rojcy i okolic. To na tych właśnie mogiłach dzieci szkolne zapalają znicze i modlą się- jak potrafią- o spokój duszy tych zmarłych, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności, z której dziś tak się cieszymy.

          Pamiętajmy o tych ważnych mogiłach wszyscy- nie każdy cmentarz ma takie miejsca.

Galeria

KALENDARZ SZKOLNY

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ogłoszenia

  • Konsultacje indywidualne +

    odbędą się w środę 22 marca 2023 roku o godz. 17:00. Rodzice zgłaszają chęć udziału w konsultacjach bezpośrednio, wybranym nauczycielom DALEJ
  • 1

filmy

My na mapie