STRONA GŁÓWNA

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

 

  • Witaj szkoło
  • Klasy z rozszezonym jezykiem angielskim
  • Nauka plywania i jazdy na nartach

     Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Muzeum Polin w Warszawie poświęconej pamięci powstania żydowskiego w getcie warszawskim. Dzień 19 kwietnia jest dniem wybuchu powstania. Z tej okazji uczniowie wielu klas mieli okazję zapoznać się z tą tematyką na zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez Panią Annę Stern i Barbarę Janta.

   Przybliżając tradycję akcji „Żółte żonkile” należy wspomnieć o Marku Edelmanie, który ocalał z getta żydowskiego. W rocznicę powstania dostawał od anonimowej osoby kwiat- żółty żonkil, który potem składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Z czasem do tej tradycji zaczęli dołączać pacjenci tego niezwykłego  i bardzo zdolnego kardiochirurga, który leczył ich serca. Do końca kultywował swoją tradycję składania tych wiosennych kwiatków pod pomnikiem upamiętniającym walkę Żydów w getcie warszawskim.  Po jego śmierci uznano oficjalnie taki sposób pamięci o powstaniu.

Kilka lat temu nasza szkoła uczestniczyła w tej akcji, ale z innym elementem- uczniowie sadzili cebulki żonkili na terenie szkoły. Dziś pięknie rozkwitają przypominając tamtą akcję.

     W tym roku podczas lekcji historii uczniowie mieli okazję zobaczyć krótkie filmiki  przygotowane przez Muzeum.

I tak były to: „Będę pisać” dla klas 4-6,  „Muranów- dzielnica północna „ dla 7-8.

Każda grupa wiekowa mogła poznać historię społeczeństwa żydowskiego mieszkającego przed wojną w Polsce oraz ich dalsze losy, a w szczególności podczas powstania. Premiera tych filmików odbyła się dokładnie 19 kwietnia. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy mogli je zobaczyć. Później uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, pisali listy, wykonywali z papieru żółte żonkile, które są od wielu lat symbolem tych obchodów.

Myślimy, że nie była to ostatnia nasza akcja i dalej będziemy współpracować z Muzeum POLIN.

GALERIA

 

KALENDARZ SZKOLNY

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ogłoszenia

  • Zebranie z rodzicami 12 maja godzina 17:00-18:00 +

    12 maja odbędzie się zebranie z rodzicami od godz 1700 do godziny 1800, Ze względu na obostrzenia spowodowane COVID 19 DALEJ
  • 1

filmy

My na mapie