STRONA GŁÓWNA

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

 

 • Witaj szkoło
 • Klasy z rozszezonym jezykiem angielskim
 • Nauka plywania i jazdy na nartach

Od 1890 roku corocznie 1 maja obchodzone jest międzynarodowe święto klasy robotniczej zwane Świętem Pracy, Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy lub po prostu 1 Maja. Jest ono upamiętnieniem heroicznej walki o lepsze warunki zatrudnienia dla pracowników i pracownic na całym świecie. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Jednym z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju jest Dzień Flagi Państwowej, który obchodzimy 2 maja.

3 maja 1791 roku została uchwalona pierwsza polska konstytucja, która była drugą konstytucją na świecie. Wyprzedziły nas tylko Stany Zjednoczone, które taki dokument miały już w roku 1787. Na pamiątkę najstarszej polskiej konstytucji, zwanej „majową”, obchodzimy w rocznicę jej uchwalenia Święto Konstytucji 3 Maja.

Co to jest konstytucja?

Jest to najważniejszy dla każdego kraju dokument, w którym opisuje się jakie są prawa i obowiązki wszystkich mieszkańców, kto i w jaki sposób rządzi, jak wyglądają godło, i flaga, jaki jest hymn.

            Flaga, hymn i godło to znaki państwa, nasze symbole narodowe.

 Link do filmiku „Polskie symbole narodowe – Polak Mały”  https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

 Godło Polski

   Znacie legendę o Lechu, Czechu i Rusie? Według niej jeden z braci – Lech - założył państwo polskie. Już on w swym herbie umieścił orła. Orzeł jest umieszczony w czerwonym polu tarczy herbowej. Zwróćcie uwagę, że orzeł ma:

 • rozwinięte skrzydła,
 • głowę zwrócona w prawo,
 • złoty dziób i złote szpony,
 • złotą koronę.

Flaga Polski

 Składa się z dwóch tej samej wielkości prostokątów. Górny biały, a dolny karmazynowy, czyli intensywnie czerwony. Nie myślcie jednak, że jakakolwiek biało-czerwona flaga jest naszą flagą państwową. Specjalna ustawa dokładnie określa odcienie obu barw, a także proporcje flagi – czyli stosunek krótszego boku do boku dłuższego (5:8).

A czy wiecie jak powiesić flagę w pionie? Pamiętajcie – biała część zawsze po stronie lewej.

Podczas różnych świąt państwowych wywieszamy flagę za oknem. Flaga jest ważnym symbolem narodowym. Gdy ją wywieszamy, powinna być czysta i wyprasowana. Na fladze nie należy umieszczać naklejek, obrazków, rysunków czy napisów. Pamiętajcie, że flaga wywieszona odwrotnie (czerwono-biała) nie symbolizuje już państwa polskiego.

 

A wiecie dlaczego biało-czerwona?

 Dawniej podczas bitwy każda z wojujących stron miała swoją chorągiew. Chodziło o to żeby walczący wiedzieli, gdzie znajduje się ich oddział. Na polskich chorągwiach najczęściej pojawiał się kolor biały i czerwony. Biały symbolizował czystość i uczciwość, a czerwony odwagę polskiego rycerstwa. Ponadto w czerwień ubierała się szlachta, gdyż była to oznaka dostojeństwa. Od ponad dwustu lat te dwa kolory są oficjalnie naszymi barwami narodowymi.

 Flaga z godłem

 Czasami na naszej fladze znajduje się godło Polski. Taką specjalną flagą posługują się przedstawicielstwa dyplomatyczne, lotniska, porty i statki. Flaga znajdująca się na statku to bandera.

 Link do piosenki pt. „Piosenka młodego patrioty”
https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo

 

KALENDARZ SZKOLNY

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ogłoszenia

 • ZEBRANIE Z RODZICAMI 15 WRZEŚNIA 2021R. +

  Serdecznie zapraszamy rodzców uczniów naszej szkoły w dniu 15 września (środa) na sptkanie z wychowawcami o godzinie 17:00.Wychowawcy klas poinformują DALEJ
 • 1

filmy

My na mapie