STRONA GŁÓWNA

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

 

  • Witaj szkoło
  • Klasy z rozszezonym jezykiem angielskim
  • Nauka plywania i jazdy na nartach

        Od 21 lat 21 lutego język ojczysty ma swoje święto. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy w Radzionkowie obchodzi je szczególnie uroczyście, właśnie ze względu na swojego patrona, znanego bojownika o polskość Śląska. Gdyby nie tacy ludzie, jak Józef Lompa, język polski mógłby zostać tutaj zapomniany. Z tego powodu postanowiliśmy uczcić w szczególny sposób święto naszego języka.

        Uroczystości rozpoczęły się apelem, podczas którego uczniowie w humorystyczny sposób pokazali, jak wielkie możliwości drzemią w polszczyźnie, wskazali, jakim niebezpieczeństwem są bezmyślnie stosowane zapożyczenia i w jaki sposób modne wyrazy zubożają naszą mowę. Na koniec zainscenizowali turniej rymów, który udowodnił, że nie tak łatwo znaleźć rymy do niektórych słów. Najbardziej kłopotliwy okazał się „sufit”.

        Po apelu rozpoczęły się szkolne rozgrywki językowe. Starsi uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy o języku polskim, a młodsze w konkursie znajomości treści śląskich legend. W klasach przygotowywano plakaty pt. „Kocham język polski”.

        Druga grupa konkursów tego dnia związana była z postacią Józefa Lompy. Dla uczczenia tego niezwykłego Ślązaka zorganizowaliśmy międzyklasowy konkurs na gazetkę informacyjną pt. „Kim byłeś, panie Józefie?” oraz szkolny etap międzyszkolnego konkursu wiedzy o patronie, w którym oprócz przedstawicieli naszej „Czwórki” biorą udział także koledzy z innych szkół noszących imię Józefa Lompy w województwie śląskim. Finałowe rozgrywki odbędą się podczas Dnia Patrona Szkoły w marcu. Kto będzie naszym reprezentantem? Tego na razie nie wiadomo, ponieważ szkolnymi zwycięzcami są: Aleksandra Miś i Artur Jarząbek. Muszą stoczyć jeszcze jeden pojedynek. Obojgu życzymy powodzenia. 

        Ostatnim wydarzeniem tego dnia była inauguracja Szkolnej Ligi Ortograficznej. W dobie wszechogarniającego lekceważenia poprawności językowej, trzeba szczególnie dbać, by nasze polskie „ogonki” w „ą” i „ę” oraz wyrazy z: „ó”, „ż”, „ch”, „h” i „rz” były pisane poprawnie, dlatego wszyscy uczniowie zmierzyli się z pierwszym dyktandem, a teraz z niecierpliwością czekają na informację, komu  udało się napisać je bezbłędnie.

        Na apelu podsumowującym jury rozdało nagrody za największą wiedzę polonistyczną uczniom klas starszych oraz za najlepszą pamięć naszym najmłodszym. Oto wyniki konkursów:

 Konkurs wiedzy o języku polskim:

I miejsce klasa 8a: Julia Kowalik, Daria Muller, Bartosz Nycz
II miejsce klasa 5a: Aleksandra Miś, Patryk Sojka, Amelia Zok
III miejsce klasa 7b: Natalia Otrembnik, Wiktoria Wyleżałek, Julia Łukawska

 Konkurs legend:

I miejsce klasa 2a: Olek Czmok, Hanna Mach, Milena Nowak
II miejsce klasa 1a: Maksymilian Kula, Paulina Mendak, Oliwia Osadnik
III miejsce klasa 4a: Tymoteusz Cichoń, Magdalena Kaczmarek, Sylwia Ziębakowska

Organizatorzy dziękują wszystkim dużym i małym uczestnikom konkursów za udział w naszej zabawie oraz składają gratulacje najlepszym.

Galeria

KALENDARZ SZKOLNY

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ogłoszenia

  • ZEBRANIE Z RODZICAMI 15 WRZEŚNIA 2021R. +

    Serdecznie zapraszamy rodzców uczniów naszej szkoły w dniu 15 września (środa) na sptkanie z wychowawcami o godzinie 17:00.Wychowawcy klas poinformują DALEJ
  • 1

filmy

My na mapie