Jak co roku 21. lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. W szkolnej sondzie przeprowadzonej przez Martynę Banaś i Wojciecha Gałęzioka, dotyczącej wiedzy na temat tego święta, okazało się, że niewiele o nim wiemy.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się już dzień wcześniej, kiedy to najzdolniejsi szkolni aktorzy prezentowali swoje zdolności w Konkursie Recytatorskim. Zwycięzcy mieli okazję zaprezentować swoje teksty podczas uroczystej akademii. A byli to:
𝗪 𝗸𝗮𝘁𝗲𝗴𝗼𝗿𝗶𝗶 𝗸𝗹𝗮𝘀 𝟭-𝟯
I miejsce – Anna Łakomy
III miejsce – Wanda Bayer-Tęcza
III miejsce – Dominik Dąbrowski
𝗪 𝗸𝗮𝘁𝗲𝗴𝗼𝗿𝗶𝗶 𝗸𝗹𝗮𝘀 𝟰-𝟴
I miejsce – Szymon Zając
II miejsce – Dominika Surma
III miejsce – Zuzanna Matysik

Nagrodę specjalną za wyjątkową kreację aktorską otrzymała 𝐌𝐢𝐥𝐞𝐧𝐚 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤. Zanim jednak wysłuchaliśmy zwycięskich prezentacji, poznaliśmy dzięki prowadzącej akademię 𝒁𝒖𝒛𝒂𝒏𝒏𝒊𝒆 𝑲𝒊𝒕𝒆𝒍 historię, która doprowadziła do ustanowienia tego święta. A później… Później na scenę wkroczył ekspert językoznawca (𝑨𝒏𝒕𝒐𝒏𝒊 𝑭𝒐𝒓𝒏𝒂𝒍). Opowiadał o języku polskim i innych językach świata, najtrudniejszych i najdziwniejszych, a nawet przedstawił kogoś, kto uczy się języka migowego (𝑨𝒍𝒊𝒄𝒋𝒂 𝑾𝒐́𝒋𝒄𝒊𝒌).
Bardzo ciekawym momentem akademii były występy śmiałków, którzy zmierzyli się z łamańcami językowymi. Byli to Wojciech Gałęziok, Julia Wierszeń i nauczyciele w towarzystwie tajemniczego „wrzeszczącego straszydła z zamku nad rzeczką przebrzydłą ” – 𝘽𝙖𝙧𝙩𝙚𝙠 𝙅𝙪𝙘𝙝𝙣𝙞𝙠.
Niespodzianką dla eksperta była zabawna gwarowa opowieść o śląskiej niedzieli 𝘿𝒐𝙢𝒊𝙣𝒊𝙠𝒊 𝑺𝙪𝒓𝙢𝒚 𝒊 𝑴𝙖𝒊 𝑯𝙚𝒓𝙢𝒂𝙣𝒔𝙮, a na zakończenie przemówiły także rośliny 𝕨 𝕤𝕡𝕖𝕜𝕥𝕒𝕜𝕝𝕦 „ℤ𝕚𝕖𝕝𝕠𝕟𝕪 𝕡ł𝕠𝕥” przygotowanym przez szkolny zespół teatralny w składzie: 𝑴𝙖𝒓𝙩𝒚𝙣𝒂 𝑩𝙖𝒏𝙖𝒔́, 𝙅𝒂𝙙𝒘𝙞𝒈𝙖 𝙁𝒐𝙧𝒏𝙖𝒍, 𝙆𝒂𝙨𝒊𝙖 𝙆𝒊𝙩𝒆𝙡, 𝒁𝙪𝒛𝙖𝒏𝙣𝒂 𝑲𝙞𝒕𝙚𝒍, 𝙀𝒎𝙞𝒍𝙞𝒂 𝑴𝙞𝒍𝙞𝒄, 𝙊𝒍𝙞𝒘𝙞𝒂 𝑶𝙨𝒂𝙙𝒏𝙞𝒌; 𝙈𝒂𝙧𝒕𝙖 𝙆𝒖𝙨́𝒎𝙞𝒆𝙧𝒛𝙖𝒌, 𝙍𝒂𝙛𝒂ł 𝙍𝒛𝙚𝒑𝙖, 𝑵𝙞𝒏𝙖 𝘾𝒚𝙜𝒂𝙣𝒌𝙞𝒆𝙬𝒊𝙘𝒛, 𝙈𝒂𝙧𝒚𝙨𝒊𝙖 𝘿𝒖𝙡𝒔𝙠𝒂, 𝙉𝒊𝙠𝒐𝙡𝒂 𝑴𝙖𝒋𝙚𝒘𝙨𝒌𝙖. W przygotowaniu akademii uczestniczyli także 𝙒𝙤𝙟𝙘𝙞𝙚𝙘𝙝 𝙆𝙪𝙧𝙙𝙖, 𝙈𝙞ł𝙤𝙨𝙯 𝙈𝙞𝙡𝙚𝙧 𝙞 𝙎𝙯𝙮𝙢𝙤𝙣 𝙒𝙮𝙧𝙯𝙮𝙠𝙤𝙬𝙨𝙠𝙞. Po spektaklu wysłuchaliśmy zwycięskich recytacji i tak zakończył się kolejny 𝑫𝒛𝒊𝒆𝒏́ 𝑱𝒆̨𝒛𝒚𝒌𝒂 𝑶𝒋𝒄𝒛𝒚𝒔𝒕𝒆𝒈𝒐 w naszej szkole.
A świetną i zabawną akademię można obejrzeć pod linkiem: akademia