Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki po raz pierwszy w naszej szkole świętowaliśmy wczoraj.

Tematyka tego święta uczy empatii, tolerancji i dostrzegania potrzeb innych ludzi, którzy współistnieją z nami i bardzo chcą być traktowani tak, jak my. Każdy z nas się czymś wyróżnia- wzrostem, karnacją, kolorem włosów, zainteresowaniami, talentami... Osoby z zespołem Downa mają podobnie. Ale....

Ale jeszcze przed narodzinami otrzymali jeden dodatkowy element budujący ich ciało. Dla jednych jest to balast, dla innych dar, ponieważ dzięki temu elementowi mają wszystkiego więcej: więcej problemów, ale i beztroskiej radości, mądrości pozwalającej żyć bliżej przyrody i dostrzegać jej piękno, którego my często w swoim pośpiesznym życiu nie potrafimy docenić. Tacy ludzie potrzebują więcej miłości, ale i więcej potrafią jej dawać bezinteresownie otwierając swoje serce dla wszystkich. Łatwo więc ich zranić... Dlatego trzeba mieć w sobie życzliwość, cierpliwość i zrozumienie dla drugiego człowieka, jakikolwiek by on nie był.

To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Ta wrodzona wada polega bowiem na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. To jest ten DAR. Prezent. Los wygrany na loterii życia.

W ten wyjątkowy dzień nasi uczniowie (niektórzy nauczyciele też) założyli kolorowe skarpetki w różnych, wesołych kolorach. Były paski, kropki, arbuzy, flamingi i cała masa innych wzorków, różnych kolorów i skarpet nie do pary.  Ten element garderoby ma symboliczny przekaz: wspieranie osób z zespołem Downa w ich samodzielności i pomoc w lepszym funkcjonowaniu w naszym społeczeństwie.

A przede wszystkim  AKCEPTACJA. Tego życzymy wszystkim ludziom.