nz-logopeda

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

 

Konkurs logopedyczny

zobacz

 

Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

          Aby terapia logopedyczna była skuteczna, podstawą jest systematyczność, regularność i konsekwencja. Jeśli tego zabraknie, może się okazać, że dotychczasowy wysiłek pójdzie na marne. Co zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji? Jak ćwiczyć w domu, żeby nie było nudno?

         Chcąc odpowiedzieć na zadane pytania, przedstawiam kilka pomysłów na zabawy z dzieckiem, podczas których przemycimy ćwiczenia logopedyczne.

 Gry planszowe 

  • Stare „planszówki”. Na pewno każdy ma w domu tradycyjną grę planszową z kostką i pionkami. Można modyfikować zasady gry, wprowadzać swoje, wykorzystując stare plansze. Przygotujcie karteczki z ćwiczonymi wyrazami lub obrazkami. Dziecko zanim zrobi ruch, będzie musiało nazwać obrazek, przeczytać lub powtórzyć wyraz, tyle razy, ile oczek pokaże kostka.
  • Własna gra. Można też razem z dzieckiem stworzyć własną grę na zwykłej kartce papieru. Oczywiście, wymyślamy wyrazy zgodnie z ćwiczoną głoską. Można drukować obrazki, albo wykonać rysunek własnoręcznie. (GRA PLANSZOWA)

 Zabawy ruchowe 

  • Rzucanie piłką. Rzucamy do siebie piłką, z każdym rzutem wymyślamy słowo z ćwiczoną głoską. Kto nie złapie piłki, powtarza wszystkie zapamiętane słowa od początku gry.
  • Rzut do celu. Rzucamy piłeczką do kosza, garnka, wiadra…z każdym rzutem wypowiadamy słowo z ćwiczoną głoską. Liczymy celne rzuty. Kto ma mniej trafień robi 10 przysiadów.
  • Zabawa ruchowa przy muzyce. Rozkładamy na podłodze nieparzystą ilość kartek z zapisanymi wyrazami (np. pięć ćwiczonych wyrazów na kartkę). Włączamy muzykę, swobodnie tańczymy, gdy muzyka cichnie wskakujemy na jedną z nich. Zadaniem jest poprawne odczytanie wszystkich zapisanych wyrazów z kartki, na której się stoi. Kartkę odkładamy i zabawa trwa.… Wygrywa ten, komu uda się wskoczyć na ostatnią kartkę.

 Zabawy ze słowem 

  • Historyjka/opowiadanie. Pokazujemy dziecku kilka obrazków z ćwiczoną głoską lub podajemy kilka zapisanych wyrazów. Prosimy, by ułożyło przy ich użyciu krótką historyjkę. Zaczynamy od kilku obrazków/wyrazów, stopniowo dokładając. Można się zmieniać mama/dziecko i tworzyć wspólne opowiadanie. Gdyby zadanie okazało się zbyt trudne, można układać niezwiązane ze sobą zdania.

 Przykład historyjki 

Rafał, rak, ryba, rower

Pewnego dnia Rafał wybrał się rowerem na ryby. Łowiąc, zauważył w stawie raki….

 Trawa, strona, drugi, drewno, tratwa

Po chwili okazało się, że raki są też w trawie. Postanowił, że sprawdzi, czy są też po drugiej stronie stawu. Wsiadł na drewnianą tratwę i…

 Opowiadanie można zapisywać, na zakończenie stworzyć ilustrację. 

  • „Kolorowanki-Opowiadanki” Kolorowanie, a później opowiadanie ilustracji przy użyciu podanych wyrazów. (KOLOROWANKI)
  • Rzucanie kostką do gry. Tyle ile oczek wypadnie, tyle wymyślamy słów z daną głoską.
  • Bajki logopedyczne. Rodzic czyta, dziecko powtarza wyrazy, całe zdania (BAJKI LOGOPEDYCZNE)

          Prezentowany zestaw zabaw służy przede wszystkim do utrwalania materiału z zajęć, a co za tym idzie podniesienia efektywności terapii logopedycznej. Zabawy mogą być wykorzystywane na różnych etapach terapii. Należy tylko dobierać właściwie materiał (zgodnie z tym, co dziecko w danej chwili ćwiczy).

         Zaprezentowane pomysły rozwijają także wyobraźnię, kreatywność, umiejętność tworzenia zdań, konstruowania poprawnych form gramatycznych oraz rozwijają zasób leksykalny dziecka.

         Pamiętajmy zatem o tym, że czas spędzony wspólnie z dzieckiem może okazać się świetną zabawą i nauką, a także sposobem na nudę!

Gra planszowa

Bajki logopedyczne

Kolorowanki

 

KALENDARZ SZKOLNY

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

filmy

My na mapie