STRONA GŁÓWNA

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

  • Witaj szkoło
  • Klasy z rozszezonym jezykiem angielskim
  • Nauka plywania i jazdy na nartach

        29 marca do Szkoły Podstawowej nr 4 w Radzionkowie na zaproszenie pani Anny Maćkowskiej i pana Łukasza Przewoźnika już po raz drugi przyjechał człowiek wybitny – poliglota, świetnie znający kilkanaście języków autor książki „Sekrety poliglotów”  - pan Konrad Jerzak von Dobosz.

        Aby uczestnikom spotkania, którzy nie mieli jeszcze przyjemności poznać pana Konrada, umilić czas oczekiwania na gościa, a jednocześnie, aby przybliżyć im jego sylwetkę, pan Łukasz Przewoźnik przygotował film promujący tę niezwykłą osobę. Można było zobaczyć fragmenty programu The Brian, w którym nasz gość prezentował swoje niezwykłe umiejętności językowe. Wszyscy byli ciekawi czy pan Konrad zdradzi swoje sekrety. Zanim jednak rozpoczął się wykład gościa, najbardziej uzdolnieni językowo uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności: recytowali wiersze po angielsku, niemiecku, a nawet po włosku; prezentowali dowcipne scenki rodzajowe i śpiewali piosenki. Następnie wręczono nagrody zwycięzcom tegorocznych konkursów: „Sekrety poliglotów” i dyktanda z języka angielskiego. Oto lista nagrodzonych:

Sekrety poliglotów: I miejsce Julia Kowalik; II miejsce Emilia Fornal; III miejsce Bartosz Nycz

Dyktando: I miejsce Kacper Szromik; II miejsce Julia Kowalik; III miejsce Natalia Dąbrowska i Nikola  Glowik.

        W ten sposób zakończyła się część wstępna spotkania i rozpoczął pasjonujący wykład, w którym pan Konrad próbował przekonać nas, że nauka języków obcych to nie tylko nic trudnego, ale że to wręcz świetna zabawa. Rozpoczął od uświadomienia nam jak działa mózg; od pytania po co nam nauka języków obcych, skoro technika umożliwia już dzisiaj całkiem sprawne porozumiewanie się z obywatelami innych państw przy pomocy odpowiednich aplikacji. Odpowiedź jest prosta – nabywanie sprawności językowej pobudza nasz leniwy mózg do pracy, co pomaga w przyswajaniu wiedzy z innych dziedzin. Uświadomił także wszystkim, że w dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się  świecie najważniejszą umiejętnością jest umiejętność uczenia się. Ciągle pojawiają się wynalazki, nowości techniczne, których obsługiwanie trzeba szybko opanować. Wytrenowany mózg poradzi sobie z takimi wyzwaniami.

        Następnym punktem wykładu były praktyczne rady dotyczące opanowywania języków obcych. Można je streścić: Powtarzaj słówka używając ich w zdaniach;  Używaj języka jak najczęściej, np. oglądając wiadomości, wywiady, filmy; Nie wstydź się błędów;  Przyswajaj wiedzę w małych porcjach, ale systematycznie; Jeśli nie możesz się zmusić do nauki, wymyśl sobie drobne nagrody; Nigdy się nie poddawaj.   

        Najatrakcyjniejszym elementem tego niezwykłego wykładu był sam wykładowca, który bez problemu nawiązuje kontakt ze słuchaczami w każdym wieku. Człowiek, który prostym, bezpretensjonalnym językiem wtajemnicza słuchaczy w swoje odkrycia dotyczące nauki języków obcych. Nie tylko uczniowie, ale także dorośli goście z zainteresowaniem chłonęli jego rady, godne najwyższej klasy specjalisty z dziedziny metodyki nauczania języków obcych. Rady, których wiarygodność jest niezaprzeczalna – sam pan Konrad jest dowodem na ich skuteczność. 

        Na zakończenie dyrektor Lidia Dylewska podziękowała gościowi za wykład, organizatorom za przygotowanie spotkania oraz przypomniała, że od nowego roku szkolnego pierwszo- i piątoklasiści będą mogli  rozpocząć naukę w klasach z rozszerzonym językiem angielskim, co zwiększy ich kompetencje językowe i pomoże w dalszej edukacji w szkołach ponadpodstawowych.

        Mamy nadzieję, że spotkania z wybitnym poliglotą staną się tradycją naszej szkoły i jeszcze nie raz będziemy mieli przyjemność uczyć się języków obcych od mistrza.

 Aleksandra Czmok

KALENDARZ SZKOLNY

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Ogłoszenia

  • Zebranie z rodzicami +

    5 lutego 2020r. zebranie ogólne po I semestrze godzina 17:00 Serdecznie zapraszamy   DALEJ
  • 1

filmy

My na mapie