STRONA GŁÓWNA

 

 393px-POL Radzionkw COA.svg

  • Witaj szkoło
  • Klasy z rozszezonym jezykiem angielskim
  • Nauka plywania i jazdy na nartach

W dniu 11 kwietnia 2018 roku do Naszej szkoły zawitało Bractwo Rycerskie „KERIN” z Subkowa. To już ich kolejna wizyta w murach naszej szkoły. Dzięki nim mieliśmy okazję poznać aby odrobinkę realiów rycerskiego życia w średniowieczu.

Tym razem głównym tematem byli rycerze i czasy Kazimierza Wielkiego. Niektórym z nas był dany w udziale zaszczyt wcielenia się postać rycerzy, króla Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego a nawet kmiecia. Ponadto mogliśmy zobaczyć uzbrojenie i broń rycerską.

Jak się okazało życie rycerza to nie były przelewki. Trzeba było być nie tylko odważnym i mężnym, ale ponadto dysponować dużą silą fizyczna, aby wytrzymać trudy noszenia ciężkiego rynsztunku (np. taka kolczuga to około 20 kg) i móc zmierzyć się z innym rycerzem w bojowych potyczkach. Ponadto rycerz musiał odznaczać się wielkim honorem i szacunkiem względem kobiet, nie wspominając o aktywnym życiu religijnym. Niełatwo było sprostać tym wszystkim wymaganiom, ale tytuł rycerski zobowiązuje. Prowadzący ciekawie i z humorem opowiadali o zwyczajach rycerskich i przedstawili nam historię Polski z przełomu XIII/XIV wieku.

Za tak wspaniałą żywą lekcję historii dziękujemy Bractwu Rycerskiemu „KERIN” jak również pani mgr Barbarze Janta i pani mgr Teresie Kandzia, które zmobilizowały nas abyśmy wzięli udział w tym spotkaniu.

GALERIA

 

KALENDARZ SZKOLNY

Ogłoszenia

  • Słodka Środa i Zebranie z rodzicami +

    W dniu 20 listopada (środa) Komitet rodzicielski wraz z Samorządem Uczniowskim organizują słodką środę w tym dniu na parterze sprzedawane DALEJ
  • 1

filmy

My na mapie